Mennyire szabad felméréseitek alapján a magyar sajtó? Az állami támogatások és a sajtó függetlensége között megfigyelhető valami összefüggés?
A sajtó szabadságát mi nem tudjuk és nem is akarjuk egyetlen számmal jellemezni, ezt megteszik az olyan nagy nemzetközi összehasonlítások, mint a Freedom House sajtószabadság-indexe. Félig szabad, ez volt a legutóbbi értékelés, és ezzel egyet is lehet érteni. Ott, ahol a piac és az újságírók tudnak és akarnak autonóm módon működni, azaz leginkább a nyomtatott és az internetes sajtó egy részében, a média jól működik. Ahol viszont a külső, politikai és gazdasági, gyakran egymással összekapcsolódó nyomások kizárják az autonómiát, ott a közönség vagy a valóság torz képét kapja, vagy a közéleti történésekkel egyáltalán nem foglalkozó, kockázatmentes tartalmakat. Az irányított állami reklámköltések természetesen ezt az autonómiát semmisítik meg, éppúgy, mint a piaci szereplőkkel megkötött átláthatatlan alkuk. A magyar gazdasági élet sajátossága továbbá, hogy az állami reklámköltéseknek egyúttal üzenetértéke is van: a többi reklámozó is jól teszi, ha kerüli a nem baráti médiumokat, és a pénzét a megbízható médiumokhoz csoportosítja. Ez különösen az olyan tartalomszolgáltatások számára jelent megoldhatatlan nehézséget, amelyeknél eleve nem túl nagy a reklámbevétel.
Sajtószabadság és függetlenség tekintetében mely európai országok a pozitív illetve negatív példák és miért?
A médiatörvény elfogadása óta megy a vita arról, hogy mennyire európai a magyar médiaszabályozás. Kezdettől fogva azt mondom, hogy ebben a formában a vita értelmetlen. Azzal, hogy összevadásszuk számos európai ország egy-egy médiajogi rendelkezését, még nem bizonyítottuk, hogy az azokból összetákolt törvény európai lesz. Éppen így az ellenkező állítás is igazolhatatlan. A médiatörvények illeszkednek egy jogi, piaci, kulturális közegbe, és még a törvényekbe írt szavak alatt is mást értünk itthon, mint mondjuk az Egyesült Királyságban. Vannak jó törvények és vannak jól működő hatóságok, az angol vagy a német szabályozás sok tekintetben példaértékű, de mindenhol vannak kifogásolható elemek is. Végső soron szinte minden törvény minősége azon múlik, hogy kik kapják a kezükbe, kiknek kell azt végrehajtaniuk. Ez a mostani médiatörvényekre éppen nem igaz, ezekből nem lehet jót kihozni.”